Silos płaskodenny czy lejowy? – oto jest pytanie

Powyższe pytanie pojawia się najczęściej przy pierwszym kontakcie ze sprzedawcą na targach lub podczas rozmowy telefonicznej. Dlatego zdecydowałem się przygotować ten krótki poradnik, w którym znajdziesz odpowiedź na powyższe pytanie.
Piszę o tym teraz, ponieważ wchodzimy w coroczny szczyt sezonu silosowego i rolnicy stają przed wyborem typu silosu. Zależy mi, aby w jak najprostszy sposób wyjaśnić z czego wynikają różnice budowie, przeznaczeniu oraz cenie.

Kim jestem i skąd tak dobrze znam temat silosów?

Nazywam się Adam Kulik od 25 lat sprzedaję i montuję silosy zbożowe jako firma Agro-Instal dealer silosów BIN i w tym poradniku pokażę ci istotne cechy mogące pomóc w wyborze silosu. Pytanie jakie silosy wybrać pojawia się najczęściej w telefonach od klientów.

Który rodzaj silosu wybrać?

Kup silos lejowy, tylko lejowy – powie ci czasami sprzedawca oferujący silosy – ponieważ kosztują 2 razy drożej niż płaskodenne i zgarnie większą prowizję. Kup silos płaskodenny – powie znajomy, sąsiad lub szwagier – bo ja mam takie i jest okej co będziesz przepłacał. A Ty przeczytaj do końca, co ma na ten temat do powiedzenia człowiek, który sprzedaje i montuje silosy od 25 lat zawodowo i sam zdecyduj, który rodzaj silosu będzie odpowiedni do twojego gospodarstwa.

Dlaczego silosy lejowe są droższe od płaskodennych – skąd taka cena?

Jest to częste pytanie zadawane przez rolników. Dlaczego silos lejowy jest prawie 2 razy droższy – skąd taka różnica? Po prostu silos lejowy waży 2 razy więcej niż płaskodenny, konstrukcja jest wykonana ze stali, której jest 2 razy więcej i dlatego jest 2 razy droższy.

Dlaczego silos lejowy waży 2 razy więcej niż płaskodenny?

Wynika to z różnicy w budowie silosu. Przede wszystkim w silosie płaskodennym zboże całą masą opiera się równomiernie na betonowej płycie , wywierając stosunkowo nie wielki nacisk na m2 tej płyty. Np. BIN 100t ma płytę o wym. 6×6 m co daje 36m2 , więc nacisk na m2 to ok. 3 tony.

Inaczej rzecz się ma, gdy to samo zboże w silosie lejowym „wisi” w metalowym zbiorniku opartym na kilku lub kilkunastu nogach i masa nacisku na m2 pod nogą jest ok.4 razy większa niż w płaskodennym. Ponad to, silos lejowy jest wyższy od płaskodennego o tej samej pojemności co wymusza od konstruktora przyjęcie większego współczynnika bezpieczeństwa przy projektowaniu konstrukcji. Dla przykładu Silos lejowy Konsil 100/8 /opiera się na 12 nogach – jego ładowność to 153 tony zboża, 5,5 tony co daje nacisk ok.13 ton na m2. Jak widać, również rozkład masy jest nierównomierny na całej płycie bo jest wielokrotnie większy w miejscu oparcia nóg silosu. Konstrukcja silosu lejowego musi być zatem znacznie solidniejsza. Część elementów jest dodatkowo spawana i cynkowana ogniowo co podnosi koszt produkcji. Wszystko to przekłada się na ciężar użytych części, a zatem i na cenę (stal tania nie jest).

Konstrukcja płyty betonowej pod silosem lejowym musi uwzględniać różnice w rozłożeniu masy i być odpowiednio wytrzymała.

Wszystkie powyższe różnice w konstrukcji sprawiają, że silosy lejowe są droższe od płaskodennych.
Teraz nasuwa się kolejne – dość istotne pytanie:

Który rodzaj silosu jest lepszy

Wiesz już skąd bierze się różnica w cenie silosów – teraz zapewne chcesz wiedzieć, który jest lepszy – lejowy czy płaskodenny?

I tu mnie masz bo według mojej wiedzy, niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na tak zadane pytanie. Musisz sam podjąć decyzję, który będzie lepszy dla ciebie. Ja dostarczę ci niezbędnych informacji opartych o moje wieloletnie doświadczenie oraz wiedzę.

Silos lejowy i płaskodenny są to dwa rodzaje silosów o nieco odmiennym przeznaczeniu … ale można używać ich do tych samych celów. To tak jakbyś pytał, czy lepszy samochód osobowy czy dostawczy. Oba mają swoje zalety, oba zawiozą ciebie na miejsce, ale dostawczy dodatkowo przewiezie np.: meble ze sklepu. Ale czy jest obiektywnie lepszy? Nie koniecznie, bo na przykład na wesele do rodziny to lepiej zajechać jednak fajną osobówką niż dostawczakiem. Ich podstawowe przeznaczenie jest odmienne ale mogą być wykorzystane częściowo do tych samych celów. Podobnie rzecz się ma w przypadku silosów. Możesz zacząć od zebrania opinii posiadaczy silosów, ale wiedz, że w zależności na tego kto ma jaki rodzaj silosu taką uzyskasz opinię.

Zanim zdecydujesz o rodzaju silosu odpowiedz na pytanie:

Do czego będę wykorzystywał silos – jakie jest jego podstawowe przeznaczenie?

Jeśli silos ma przyjąć świeżo zebrane zboże w czasie żniw i przetrzymać to ziarno do wiosny lub dłużej to taką rolę spełnia silos płaskodenny. Do tego został skonstruowany i do tego jest przeznaczony. Już po wsypaniu kilku przyczep zboża można przystąpić do przewietrzania, dosuszania, wentylowania.
Pamiętaj! kupując silos musisz posiadać lub zakupić wentylator do przedmuchiwania zboża.
Podłoga w silosie płaskodennym jest perforowana czyli ma na całej powierzchni otwory zapewniające równomierne przewietrzanie. Musisz wiedzieć, że obniżenie temperatury zboża jest pierwszą i najważniejszą czynnością po skoszeniu jeśli chcemy utrzymać właściwe parametry ziarna. Następnie przystępujemy do procesu konserwacji ziarna, tj. przygotowania zboża do kilkumiesięcznego przechowywania. W silosie płaskodennym ten proces jest najskuteczniejszy i to w tym celu zostały skonstruowany.

W silosie z podłogą lejową ze względu na jej kształt przewietrzanie, a co za tym i schładzanie zboża nie jest tak równomierne i skuteczne. Wdmuchiwane powietrze zawsze ucieka szukając jak najmniejszego oporu. Prawdą jest, że nowe silosy lejowe wyposażone są za dopłatą w system przewietrzania, który poprawia ich funkcjonalność.

Do czego wykorzystać silos lejowy?

Silos lejowy tak jak płaskodenny służy do przechowywania zbóż ale z drobną różnicą – silosy lejowe nadają się świetnie do przechowywania suchego ziarna. Umożliwiają także szybki rozładunek ziarna i ponowny jego załadunek. Ich największą zaletą jest krótki czas potrzebny od wyładunku do ponownego zasypania, bo najczęściej nie wymagają prac porządkowych wewnątrz silosu. Czy silosy lejowe nie nadają się do zasypania zboża bezpośrednio spod kombajnu? Można wsypać świeże zboże do takich silosów , ale należy zachować szczególną ostrożność. Nie należy zbierać zboża gdy jest nierównomiernie dojrzałe lub zbyt wilgotne ponieważ o ile silos płaskodenny nam taki błąd wybaczy to silos lejowy już nie. Tak więc w kategorii bezpieczeństwo twojego zboża jest 1:0 dla płaskodennego.

Teraz zajmiemy się kolejnymi cechami odróżniającymi te rodzaje silosów.

Załadunek silosów

Służą do tego dmuchawy (obecnie wyszły całkowicie z użycia ze względu na niewielką wydajność, wg. informacji Agro-Instal), przenośniki ślimakowe pionowe i skośne (żmijka do zboża), podajniki kubełkowe (elewator) oraz najczęściej obecnie stosowane, ze względu na najlepszy stosunek wydajności do ceny, swoista” gwiazda wieczoru” to są przenośniki ślimakowe specjalistyczne np. serii SLM Agroinstal – przeznaczone do bezpośredniego załadunku silosów. Taki przenośnik nie wymaga fundamentu ani pozwoleń budowlanych. Jest wyposażony w koła i może być użyty do obsługi silosów i budynków w obrębie całego gospodarstwa. Wybór urządzenia ma ogromne znaczenie jeśli zależy nam na szybkim i bezproblemowym zasypaniu ziarna. Aczkolwiek, niezależnie czy jest to silos lejowy czy płaskodenny to metoda załadunku jest taka sama co do zasady.

Pamiętać musimy tylko, że silos lejowy ze względu na swoją budowę będzie co najmniej o 3 – 4m wyższy od płaskodennego o tej samej ładowności. Sprawia to, że dłuższe muszą być także urządzenia do jego zasypania i w przypadku podajnika kubełkowego koszt jego wzrośnie już o kilka ładnych tysięcy. W obu rodzajach silosu należy pamiętać by załadunek realizować zawsze poprzez wlot centralny na czubku silosu – pozwoli to uniknąć nierównomiernego obciążenia wewnątrz zbiornika. Złe rozłożenie masy zboża wewnątrz, może skutkować widocznymi deformacjami ścian silosu. Deformacje te z reguły nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa, ale pogarszają efekt wizualny. Umówmy się, nikt nie chce mieć na podwórku pogiętego silosu. Zarówno w jednym jak i drugim silosie stosujemy sondy temperatury zboża, celem bieżącej kontroli .

Rozładunek silosów – zasadnicze różnice

Rozładunek silosu lejowego
Silos lejowy może „rozładować się sam” dzięki grawitacji – po otwarciu zasuwy w dolnej części leja. Oczywistym jest, że musimy na bieżąco odbierać spadające ziarno. Urządzeniem odbierającym jest najczęściej przenośnik ślimakowy (żmijka do zboża), podający zboże poziomo czy to na podajnik kubełkowy czy pod skosem bezpośrednio na przyczepę . UWAGA! Należy unikać opróżniania ziarna poprzez zasuwy umieszczone na boku leja, gdyż to może powodować uszkodzenie ścian zbiornika. W małych silosach możemy do opróżniania użyć prostej zasuwy umieszczonej na ścianie w dolnej części silosu.

Rozładunek silosu płaskodennego
W przypadku silosu płaskodennego należy zamontować przenośnik poziomy pod podłogą silosu. Mówimy tu o większych silosach gdzie nie stosuje się rozładunku bocznego tzw. Workownika. Niestety jest to rozwiązanie , które czasami zawodzi, gdyż standardowe przenośniki ślimakowe mogą się zapychać. Takie zjawisko występuje przy zbyt dużym otwarciu zasuwy lub gdy do wybieraka dostanie się ciało obce np.: kamień lub fragment urwanej śruby. Budowa silosu płaskodennego uniemożliwia dostanie się pod silos i dokonanie naprawy. Pozostaje ratować się korzystając z kanału awaryjnego co jest kłopotliwe i czasochłonne. Nie ma nic gorszego niż zablokowany przenośnik podpodłogowy gdy na podwórku stoi samochód po odbiór zboża.

Na szczęście mamy na to skuteczne rozwiązanie! W naszej firmie – po wielu analizach i testach stworzyliśmy jedyny taki na rynku: bezpieczny wybierak, który posiada system zapobiegający zapychaniu.
Po rozwiązaniu tego problemu poszliśmy jeszcze dalej, tak modyfikując wybierak by był do niego pełny dostęp nawet przy zasypanym silosie. Specjalna budowa przenośnika umożliwia także dostęp do wybieraka w przypadku jego zablokowania, np. poprzez dostanie się do środka części z uszkodzonego podajnika lub innej maszyny.

Należy jeszcze wspomnieć, że silosy płaskodenne wyposażone mogą być w skośny kanał rozładowczy do włożenia żmijki i rozładunku ziarna. Lecz ta opcja umożliwia stosowanie tylko żmijek o niewielkiej średnicy i wydajności.

Czyszczenie, konserwacja i ponowne użycie silosu

Ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze silosu jest fakt, że po wysypaniu zboża z silosu płaskodennego nie można go od razu zasypać kolejną partią ziarna, lecz należy każdorazowo oczyścić podłogę z resztek, zdezynfekować i zastosować preparat odgrzybiający. Co 4 do 5 lat należy rozebrać podłogę w silosie , wyczyścić zdezynfekować i odgrzybić płytę betonową na której postawiony jest silos płaskodenny.

Biorąc pod uwagę te czynniki, to wygoda użytkowania – szczególnie jeśli chodzi o rozładunek leży po stronie silosów lejowych. Mamy więc 1:1 w tym momencie.

Silos lejowy czy płaskodenny - Infografika

Podsumowując

Mam nadzieję, że ten poradnik pomógł Ci podjąć decyzję – który rodzaj silosu będzie właściwym do twojego gospodarstwa.

Powinieneś teraz wiedzieć czym silosy płaskodenne odróżniają się od lejowych i z jakimi problemami możesz się zetknąć po dokonaniu zakupu jednych lub drugich. To ty musisz zadecydować czy zalety i wygoda opróżnianie silosu lejowego warta jest 100% większej ceny.

Jeśli potrzebujesz konsultacji i pomocy w doborze właściwego silosu skontaktuj się z nami.

© Agro-Instal. Wszelkie prawa zastrzeżone.